5 věcí, které mi pomohly zbavit se akné v dospělosti

5 tipů jak se zbavit akné v dospělosti
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

S akné jsem bojovala 15 let. Po rodičích jsem zdědila mastnější pleť s rozšířenými póry, takže moje trápení začalo snad už přes pubertou. Horší to bylo kolem 17. a 18. roku. Byla jsem zoufalá a začala jsem brát antikoncepci, se kterou se to vlastně ani moc nezlepšilo. Když jsem ji po pár letech vysadila, čekalo moji pleť to nejhorší období.

Hormonální akné jsem léčila rok. Pak už mi zůstaly jen „normální“ pupínky – dospělácké akné. Od nich mám ale poslední 3 roky víceméně pokoj. A dneska se chci podělit o 5 tipů, které mi nejvíc pomohly k čistější pleti a doufám, že i vám pomůžou v léčbě akné v dospělosti.


1. Méně make-upu

méně make-upu

Chápu, že tohle nechce číst žádná holka, která se kvůli akné stydí vylézt ven bez make-upu, ale musí to ode mě zaznít jako první. Když jsem před pár lety začala pracovat většinu dní z domu a nemalovala se, moje pleť se začala lepšit takovým způsobem, že jsem nevěřila odrazu v zrcadle.

I když jsem už tehdy nosila přírodní make-upy a dávala si pozor na jejich složení, přeci jen je make-up pro pleť něco nepřirozeného, co ji zatěžuje. Existují ale i situace, kdy je lepší make-up nosit. Make-up vám totiž na pleti vytvoří ochrannou vrstvu. To oceníte třeba v zimě, kdy jsou teploty pod nulou, nebo celoročně, pokud bydlíte někde, kde je špatné ovzduší.

Když už make-up mám, rozhodně ho nezapomenu večer pořádně odlíčit. Osvědčilo se mi čištění olejem, který dokáže stáhnout všechno.

2. Méně cukru

méně cukru

Asi vám neuniklo, že se před nějakou dobou začal šířit trend stravování bez cukru, a cukr byl najednou nový jed dnešní doby. I já jsem na tuto vlnu naskočila. Mám za sebou několik „detoxů“, při kterých jsem mimo jiné zaznamenala zásadní zlepšení pleti.

Nejsem teďka úplně cukrfree, ale sladké konzumuju o hodně míň než před lety. Vždycky, když si dám větší množství něčeho sladkého, téměř přes noc se mi to podepíše na pleti ve formě pupínků.

Věřím tomu, že za problémy s akné v dospělosti, nese u hodně lidí velkou vinu právě strava. Zkuste vysadit nebo alespoň omezit cukr a jíst více „opravdových“ potravin. Rozdíl poznáte nejen na pleti.

3. Pravidelné převlékání polštáře

polštář

Pokud máte pocit, že zavést do vašeho života předchozí dvě věci zas tak snadné nebude, garantuju vám, že tohle zvládne úplně každý.

Když spíme, potíme se a pleť se mastí. Pot i mastnotu za noc několikrát obtiskneme do polštáře, takže si tam vlastně vytváříme skvělé prostředí pro všemožné bakterie. K tomu si představte roztoče, které v našich postelích normálně žijí a živí se našimi odumřelými kožními buňkami. Asi nemusím dál rozvádět, proč to pro problematickou pleť není zrovna ideální.

Povlak polštáře měním každý týden (v létě i častěji), používám bavlněné povlečení a peru na 60°C. Pomohlo mi to hlavně v prevenci proti zanícení akné.

Celkově je nutné předejít kontaktu pleti se vším, kde se hromadí bakterie. Snažte se nesahat na pleť špinavýma rukama. Pokud hodně telefonujete, tak telefon pravidelně desinfikujte.

4. Doplňky stravy

doplňky stravy na akné

Spousta lidí tvrdí, že potravinové doplňky nepotřebujeme, protože všechny potřebné vitamíny, minerály atd. bychom měli být schopni získat ze stravy. Jenže i když jíte vyváženě, může vám nějaká látka chybět. Naše země je vyčerpaná a v potravinách už dnes není tolik prospěšných látek, jako tomu bylo kdysi. Že vám něco chybí poznáte právě třeba i na pleti.

Doplňky stravy na akné jsou velké téma a já osobně jsem jich vyzkoušela opravdu hodně. Za ty nejvíc esenciální v léčbě akné považuji tyto tři:

      • Rybí olej (rybí tuk)

Rybí olej obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které mají řadu ověřených účinků na zdraví a působí příznivě i v případě různých kožních onemocnění. Rybí olej mi pomohl nejvíc v době, když jsem trpěla na hormonální, podkožní akné a dělaly se mi bolestivé boule hlavně na tvářích.

Doporučit můžu rybí olej od VitaHarmony, který je jeden z nejkvalitnějších na trhu (z kanadských ryb) a přitom je jeho cena příznivá.

      • Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je poměrně známá bylinka, která podporuje správnou činnost jater, tedy jednoho z hlavních orgánů, které „detoxikují“ naše tělo. Dá se užívat ve formě oleje získaného ze semen. Případně rovnou ve formě semínek, která se prodávají drcená a můžete si je přidávat do jídla.

Já v tomhle ale tak nějak víc věřím extraktům (výtažkům), které jsou koncentrovanější a tělo tak snadněji získá to, co potřebuje. Nejčastěji si kupuji Ostropestřec forte od značky NatureVia.

      • Zinek

Nedostatek zinku v organismu se projevuje různými kožními problémy, ale třeba i špatnou kvalitou vlasů a nehtů. Tělo si jej nedokáže samo vyrobit, proto je nutné ho přijímat ve stravě a potravinových doplňcích. Zinek je jedna z prvních věcí, po které sáhnu, když se mi z nějakého důvodu začne horšit pleť a vždycky to zabere.

Určitě si pořiďte zinek forte (alespoň 25 mg). Teď mám doma zinek od značky Jamieson, které (co se týče doplňků stravy) hodně věřím.

5. Ovocné kyseliny v kosmetice

ovocné kyseliny na akné

Když jsem objevila ovocné kyseliny (AHA kyseliny), tak jsem věděla, že to je jedna z věcí, kterých se v mojí kosmetické péči už nevzdám. Ovocné kyseliny umí „rozpustit“ odumřelé kožní buňky. Svrchní vrstva kůže se tak může rychleji obnovit a regenerovat. Také lépe vstřebává látky z další pečující kosmetiky.

Existuje několik druhů kyselin a každá funguje trochu jinak. Jedna z nich – kyselina salicylová – dokonce umí proniknout hlouběji do pórů a očistit je od odumřelých kožních buněk, které se v nich hromadí. Úžasné sérum s kyselinou salicylovou nabízí slovenská značka Kvitok. Psala jsem na něj recenzi, kterou si můžete přečíst tady.

Výrobci kosmetiky přidávají kyseliny do čisticích gelů, tonerů a masek. Více o tom tématu najdete v mém článku o peelingu s ovocnými kyselinami a enzymy.

V boji proti akné je samozřejmě důležitá i kosmetická péče. Zkuste například vyměnit běžný krém za přírodní rostlinný olej. Přečtete si můj článek o olejích vhodných na problematickou pleť.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.


Naposledy aktualizováno 10. 4. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *